Journalist Behind Explosive Bitcoin Investigation Teases New Info on Satoshi Nakamoto

Dziennikarka stojąca za kontrowersyjnym śledztwem Newsweeka w sprawie Satoshi Nakamoto mówi, że ma nowe informacje, które mogłyby pomóc zdemaskować anonimowego twórcę Bitcoina.

Leah McGrath Goodman opublikowała w 2014 roku raport sugerujący, że twórcą Bitcoina był Dorian Satoshi Nakamoto, 64-letni Japończyk i mieszkaniec południowej Kalifornii. Choć twierdzi ona, że Dorian Nakamoto wydawał się „milcząco przyznawać“ do tej tożsamości w krótkich komentarzach, później kategorycznie zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w tworzeniu BTC.

McGrath Goodman, wielokrotnie nagradzana reporterka, która publikowała prace w takich tytułach jak „Wall Street Journal“, „Fortune“ i „The Guardian“, mówi Anthony’emu Pompliano, że ma teraz nowe informacje na temat tej historii i chce napisać więcej.

„Homeland Security otworzyło dochodzenie, kiedy moja historia wychodziła. Oczywiście dostałem wiele e-maili, ale w szczególności od jednej grupy, która miała do przekazania prawdziwe informacje, i mam nadzieję, że napiszę kolejną historię, która dostarczy dużo więcej informacji na temat tego, co początkowo zgłosiłem. Jest ich o wiele więcej i nie są one specyficzne tylko dla Doriana, i myślę, że wszyscy o tym wiedzieliśmy. Nie było satysfakcjonujące skupienie się tylko na Dorianie – jest zdecydowanie więcej i mam nadzieję, że będziemy mogli się tym podzielić. Czuję też, że chcę szanować prywatność i uczucia niektórych osób, które ze mną rozmawiały.“

McGrath Goodman po raz pierwszy zaczął zajmować się Bitcoinem 2013.

Dochodzenie doprowadziło ją do Południowej Kalifornii, gdzie Nakamoto oficjalnie zmienił nazwisko w 1973 roku z Satoshi Nakamoto na „Dorian Prentice Satoshi Nakamoto“. McGrath Goodman zwrócił uwagę na fakt, że Nakamoto pracował jako fizyk i inżynier, pracując przez dziesięciolecia nad tajnymi projektami zarówno dla wojska, jak i firm sektora prywatnego.

Przeprowadziła również wywiady z członkami rodziny, którzy – choć nie mają pewności co do tożsamości Nakamoto jako twórcy Bitcoina – wskazali, że jest on libertarianinem, który nie ufa rządowi i bankom. Dodatkowo zwróciła uwagę na podobne dziwactwa w stylu pisania Doriana Nakamoto i twórcy Bitcoina.

Kiedy reporter odwiedził swój dom w Temple City w Kalifornii, Nakamoto zadzwonił na policję. Kiedy przyjechali policjanci, McGrath Goodman powiedział, że Nakamoto zauważył, iż uważa, że będzie miał kłopoty, jeśli porozmawia z McGrath’em Goodman’em. Reporterka powiedziała wtedy policji, że uważa go za twórcę Bitcoina.

Mówi Nakamoto,

„Nie jestem już w to zamieszany i nie mogę o tym rozmawiać. Został przekazany innym ludziom. Oni się tym teraz zajmują. Nie mam już żadnego związku.“

Policja obecna na miejscu zbrodni potwierdziła potem, że Nakamoto był dokładnie cytowany.

W wywiadzie z Pompliano, McGrath Goodman mówi, że temat jej wymiany z Nakamoto przed wizytą osobistą był krystalicznie czysty.

„Były tygodnie wymiany e-maili. Wysłałem mu nawet list z Bitcoin System w nim, który dał mi Gavin [Andresen]. I tak, kiedy przeprowadzałem z nim wywiad, on już to wszystko otrzymał i wiedział, że to, o czym rozmawialiśmy, to Bitcoin, więc myślę, że jedną z rzeczy, które mnie najbardziej rozczarowały, było to, że po tym, jak powiedział, że nie wiedział, że to właśnie o tym rozmawialiśmy. Na pewno wiedział, że o tym rozmawiamy. Rozmawialiśmy o tym od tygodni, zanim go fizycznie odwiedziłem.“

McGrath Goodman mówi też, że konkretny uszkodzony plik z czasów, gdy deweloperzy byli we wczesnej fazie testów Bitcoina, wspiera jej teorię.

„Przed oficjalnym uruchomieniem, [kiedy] właśnie próbowali go uruchomić, był uszkodzony plik z Halem Finneyem. W pewnym momencie Satoshi napisał do Hala i powiedział: „Wyślij mi dane, żebym mógł dowiedzieć się, co poszło nie tak“. Miał je wysłać prywatnie do Satoshi’ego, ale zamiast tego Hal zamieścił je publicznie na forum, aby każdy mógł na nie spojrzeć. I miał w nim adres IP, który prowadził nas do tej samej dzielnicy, w której mieszka Dorian, w LA.“